Nápad J. Středuly na zkrácení školní docházky o tři roky je nesmyslný

Školské odbory zásadně odmítají nápad, který prezentoval na setkání s prezidentem ČR Petrem Pavlem předseda ČMKOS Josef Středula

Na jednání, které se týkalo především problému připravované důchodové reformy, uvedl, že ČMKOS z hlediska hledání příjmů do důchodového systému navrhuje zkrátit školní docházku a vzdělávání až o tři roky, a uspíšit tak nástup mladých do práce.

„Považujeme to za destruktivní, nesystémové a krátkozraké hledání peněz na úkor úrovně vzdělanosti v ČR. ČMKOS se neopírá v tomto nápadu o žádnou relevantní studii. Je to stejně nebezpečné jako obdobné nápady, že učení dětí on-line doma ušetří peníze na výdajích pro školy. Toto uvažování je nepřípustné a v rozporu s prioritou kvality vzdělávání, která je podle všech mezinárodních analýz a prognóz zárukou úspěšného vývoje zemí,“ uvedl František Dobšík, předseda školských odborů. Místopředsedkyně odborového svazu Markéta Seidlová dodává, „že školské odbory budou vždy podporovat prospěšné inovativní změny ve školství, v rámci školské tripartity v tomto smyslu vedou konstruktivní dialog a budou se bránit všem diletantským krokům, které by destruovaly veřejné školství. Ostatně i naše velká listopadová stávka ukázala, jak nebezpečné je nepromyšlené škrtání ve výdajích na vzdělávání.“

AK